Литва запровадила платні дороги для вантажівок Росії

Росія, Україна та Євросоюз за столом переговорів. У Брюсселі розпочалися тристоронні консультації щодо Зони вільної торгівлі.
Представлені країни на рівні міністрів: від України голова МЗС Павло Клімкін, від Росії — міністр економічного розвитку Олексій Улюкаєв. ЄС представляє комісар з торгівлі Сесілія Мальстрьом.
Сторони розглядають новий текст договору, оновлений з урахуванням інтересів Росії. Про що саме йдеться, наразі не повідомляють.
Нагадаємо, що попередні переговори 1 грудня Росія зірвала, вимагаючи від Києва приєднатися до санкцій проти Європи.
В будь-якому випадку, Україна почне вільно торгувати з Європою із нового року.
І про інші події дивіться далі в нашому огляді.
Нафта
Ціни на нафту встановили черговий антирекорд. Вартість "Чорного золота" марки Brent упала майже до $36 за барель, оновивши мінімум з липня 2004 року.
Причини нестримного падіння залишаються незмінними — інвестори занепокоєні надлишком сировини на ринку. Аналітики Світового банку попереджають: через обвал цін Росії загрожує нова хвиля кризи.
За підрахунками експертів, навіть якщо вартість нафти буде 50 доларів, ВВП Федерації не виросте, а при 40 доларах скоротиться на 1,5%.
Аналітики не виключають, що наступного року нафта може подешевшати до $20 доларів за барель.
Рубль
Слідом за нафтою котиться вниз і російський рубль. Після вихідних на сьогоднішніх торгах за один долар дають 71 "дерев’яний". За євро майже 78, і рубль продовжує падіння.
Ще одна пострадянська країна, багата на енегроносії, сьогодні відпустила національну валюту у вільне плавання. Після переходу на вільний курс, азербайджанський манат упав майже вдвічі.
Місцеві жителі тимчасово припинили грошові перекази, обмінники не працюють. У продовольчих магазинах припинено продаж імпортної продукції.
Литва
Платні дороги для російських вантажівок відтепер у Литві. Країна запроваджує дорожній збір для перевізників з Федерації. Він становитиме 11 євро на добу або 57 євро на місяць.
Це відповідь на аналогічні дії Росії щодо литовських фур. З листопада вони також платять за користування російськими автошляхами 2 євроценти за кілометр. З березня платитимуть 4.
Раніше в обох країнах діяли пільги, що звільняли транспорт від поборів.
Казахстан
Казахстан пішов на зближення з Єврозоюзом. Сьогодні до Астани прибула із візитом верховний комісар із зовнішньої політики ЄС Федеріка Могеріні. Вона має підписати базову угоду про співробітництво.
Торгівля з Європою ніяк не суперечить участі Казахстану в Євразійському економічному союзі, запевнив міністр закордонних справ Ерлан Ідрісов.
У довгостроковій перспективі Казахстан навіть сподівається створити зону вільної торгівлі з ЄС, так само, як і Україна.
Москва, котра виступала різко проти співпраці Києва з ЄС, щодо "єврозближення" Казахстану наразі мовчить.