Звідки до Києва потрапляють небезпечні ліки

У разі порушення технології зберігання лікарських засобів, можливі будь-які негативні наслідки. Зокрема, коли не витримуються норми розподілу ліків по окремих приміщеннях на складах їх зберігання або ж не дотримується відповідний температурний режим та не забезпечується належне кондиціонування складських приміщень, препарати можуть частково або повністю втрачати свої лікарські властивості. Про це попереджають у Держлікслужбі України.
На всі ці перелічені параметри зберігання ліків Державна служба з лікарських засобів перевіряє ті чи інші фармацевтичні склади в рамках планових та позапланових перевірок.
Українське законодавство чітко регламентую вимоги до вентиляції, температури та розміщення ліків, в залежності від їх властивостей, на аптечних складах. Від виконання цих вимог також залежить чи отримає імпортер/виробник лікарських засобів відповідну ліцензію на зберігання свого товару у певному складському комплексі.
Лікарі та фахівці наголошують на тому, що кожен лікарський засіб виділяє в повітря ті чи інші хімічні випаровування, і в жодному разі, вони не повинні змішуватися. Бо якщо, наприклад протиінфекційні чи протитуберкульозні препарати зберігати спільно з дитячими ліками, не виключено, що в майбутньому маленький пацієнт отримає непередбачувану алергічну реакцію від вживання, задавалося б, звичного для нього препарату. І це лише найменша шкода, адже наслідки можуть бути набагато небезпечнішими.
Детально з цих питань, широка громадськість не обізнана, але навіть банальна логіка підказує, що те саме кондиціонування фармацевтичних складів не повинно бути централізованим. Кожне окреме приміщення чи блок, повинні послуговуватися відокремленими системами кондиціонування повітря.
Звичайно, що для власника складів такі ліцензійні вимоги здорожують витрати на облаштування систем вентиляції і кондиціонування, а тому деякі з них просто їх ігнорують.
У Держлікслужбі повідомили, що за результати перевірок фармацевтичних складів компанії "Біокон", що під Києвом, виявили низку порушень ліцензійних вимог зберігання ліків. 
І хоч "Біокон"  має один з найбільших і відомих складських комплексів в Україні, виявилося, що зберігати там препарати зовсім не небезпечно.
З актів перевірки Держлікслужби випливає, що "Біокон" (без урахування нещодавно відкритого нового складського приміщення) має 9 окремих зон зберігання ліків. Проте, всі вони, у порушення законодавства, не розділені між собою належним чином. Уявіть, онколіки і сильнодіючі знеболюючі засоби від дитячого сиропу розділяє всього лишень сітчата огорожа.
Більше того, всі ці 9 блоків мають одну єдину на всіх систему вентиляції. Фактично, це призводить до того, що всі ліки зберігаються під великою хмарою  випарувань та хімічних реакції. Така ситуація шкодити не лише лікам, але й несе пряму загрозу персоналу, який там працює. Надихавшись побідної хімічної суміші можна легко схопити отруєння чи пошкодження дихальних шляхів.
Більше того, вентиляційна система на підприємстві є малопотужною для тої кількості квадратних метрів, які повинна провітрювати. З цих причин у "Біокону" відсутня паспортизація вентиляційних систем. Також вони не мають і системи резервування повітря. Все це, як наголошують у Держлікслужбі, суперечить  відповідному наказу МОЗ №723 "Про затвердження ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами".
І на цьому, на жаль, ще не все. Ліки, як відомо, не терплять, аби їх перегрівали, окремі ж  — взагалі треба зберігати у холодильних приміщеннях.
Так ось, на складах "Біокону", (з якого лікарські засоби поступають на всю столицю та інші області) потужностей з холоду для забезпечення належного режиму у всіх 9 блоках складських приміщень не вистачає. Також на підприємстві повністю відсутня система розподілу температури повітря по висоті приміщень. Це призводить до того, що перепад температури в рамках одного блоку сягає 9 градусів. Але ж ліки зберігаються як на нижніх полицях так і на тих, що в вгорі складу. У підсумку частина ліків через це порушення просто стають непридатними до вживання. Наявність таких проблем свідчить не просто про порушення вимог українських норм. Вони порушують міжнародний стандарт GDP, в якому чітко сказано, що "лікарські засоби і медичну продукції слід зберігати окремо від іншої продукції. Її треба захищати від світла, температури, вологи та інших зовнішніх факторів".
Саме дотримання цього стандарту на фармскладах вимагають всі іноземні виробники ліків.
У Держслужбі додали, що неодноразово вказували "Біокону" на необхідність усунення порушень, проте підприємство їх ігнорує.
"Тому наразі вбачаємо необхідність у публічний спосіб донесення інформацію про непридатність складських приміщень цього підприємства для зберігання ліків, особливо, якщо йдеться про препарати, які вимагають спеціальних умов. Розраховуємо, що на ці обставини належну увагу звернуть і виробники, які сьогодні ризикують своїм товаром, а у підсумку і здоров’ям населення", — зазначив один з інспекторів Держлікслужби
Додамо, що сьогодні на складах "Біокону" розміщуються переважно ліки іноземних виробників, зокрема, індійських.